Єдиний Контакт-центр судової влади України 0-800-501-492

Відбулося засідання Ради суддів України

15 жовтня 2014, 20:30

 14 жовтня 2014 року в приміщенні Державної судової адміністрації України відбулося засідання Ради суддів України. Кворум засідання Ради суддів України був забезпечений завдяки використанню системи відеоконференцзв’язку. Також у роботі засідання взяв участь Голова Державної судової адміністрації України Зеновій Холоднюк, співробітники ДСА України та представники засобів масової інформації.

У порядку денному засідання були лише питання, що потребують невідкладного вирішення.

Члени Ради суддів України обговорили розпорядження Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2014 року № 828-р  "Про деякі заходи щодо сприяння утвердженню доброчесності в судовій системі". Зокрема, у тій частині, яка передбачає проведення до 1 грудня 2014 перевірки відомостей, що містяться в деклараціях про майно, доходи, витрати і зобов'язання майнового характеру суддів за 2013 рік.

Рішенням Ради було визнано такими, що не відповідають Конституції України і законам України пункти 4 і 5 зазначеного розпорядження, оскільки в них передбачено, що проведення перевірок покладається на Державну фіскальну службу України спільно з Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку за участю Генеральної прокуратури України, Національного банку України та Ради суддів України.

Крім того, пунктом 5 Розпорядження Кабміну № 828-р доручено МВС України за участю Генпрокуратури та Ради суддів України до 1 грудня цього року провести перевірку дотримання суддями встановлених законодавством у сфері запобігання та протидії корупції обмежень, зокрема, щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності.

Також Радою суддів України звернуто увагу голів судів на те, що в разі звернення до судів з вимогою надання відомостей про суддів та працівників апаратів судів слід дотримуватися норм Законів України "Про міліцію", "Про оперативно розшукову діяльність", "Про Службу безпеки України" та інших законів, що регулюють діяльність правоохоронних органів.

Голова Ради суддів України Валентина Сімоненко звернула увагу членів Ради суддів України на опубліковане в деяких національних ЗМІ некоректне висловлювання Голови Державної фіскальної служби України Ігоря Білоуса по відношенню до судової системи України.

З метою недопущення дій та висловлювань, які підривають суспільну довіру та повагу до судової влади, як гарантій ефективності роботи судової системи, Рада суддів України затвердила звернення до Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка з пропозицією розглянути питання щодо неетичної поведінки Голови Державної фіскальної служби України та вжиття відповідних заходів згідно зі статтею 18 Закону України "Про правила етичної поведінки".

Рада прийняла рішення поінформувати Президента України Петра Порошенка, як гаранта Конституції України, про недотримання Головою Державної фіскальної служби України Ігорем Білоусом конституційного принципу незалежності суддів.

Голова ДСА України поінформував присутніх про ситуацію, яка склалася із виплатою заробітної плати працівникам судів та установ судової системи, що знаходяться в Донецькій та Луганській областях.

Зеновій Холоднюк наголосив на тому, що відповідно до статті 142 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» Державна судова адміністрація України здійснює функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності судів загальної юрисдикції. Територіальне управління ДСА України в Донецькій області, як окрема юридична особа, безпосередньо здійснює матеріальне та фінансове забезпечення діяльності 55 місцевих загальних судів, з яких 21 суд знаходиться на території, що перебуває під контролем української влади, 34 – тимчасово під контролем незаконних збройних формувань. Територіальне управління ДСА України в Луганській області є розпорядником коштів щодо 32 місцевих загальних судів, з яких 14 знаходяться на території, що перебуває під контролем української влади, 18 – тимчасово під контролем незаконних збройних формувань.

За весь час проведення антитерористичної операції ДСА України та її територіальні управління здійснювали всі можливі заходи для забезпечення діяльності судів, у числі й тих, приміщення котрих фактично захоплені у вересні 2014 року незаконними збройними формуваннями. ДСА України для врегулювання питання фінансового забезпечення судів, розташованих на території Донецької та Луганської областей, зокрема оплати праці, було прийнято рішення здійснювати видатки через органи судової влади Дніпропетровської, Київської, Харківської областей, а також м. Києва.

Проте, виплату суддівської винагороди суддям та заробітної плати працівникам апаратів судів, розташованих на території Донецької та Луганської областей, за вересень 2014 року вказаним порядком було заблоковано Державною казначейською службою України.

Очільник ДСА України наголосив на тому, що ДСА України вживає всіх можливих заходів для забезпечення виплати суддівської винагороди суддям і заробітної плати працівникам апаратів судів та працівникам установ судової системи, розташованих на території Донецької та Луганської областей для яких оплата праці є єдиним джерелом існування.

У результаті обговорення зазначеного питання Радою суддів України прийнято рішення.

Крім того, Зеновій Холоднюк поінформував присутніх про те, що 14.10.2014 Міністерством юстиції України в порядку, визначному статтею 19 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", внесено до ДСА України подання про збільшення кількості посад суддів в окремих загальних судах України на підставі пропозиції Голови Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ.

При вирішенні питання про визначення судів, кількісний  склад яких збільшується, враховано, що розпорядженнями  Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ змінено територіальну підсудність судових справ, підсудних місцевим загальним судам, розташованим у районі проведення антитерористичної операції.

З огляду на це збільшується кількість суддів у 33 загальних місцевих судах Донецької, Луганської, Запорізької, Дніпропетровської областей, до яких передані справи для забезпечення розгляду. Таким чином буде розподілено 93 посади суддів.

Крім того, 169 посад суддів розподілені в суди інших регіонів України з урахуванням рівня середньомісячного надходження справ і матеріалів на одного суддю місцевого загального суду. При цьому додаткові посади вводяться в ти судах, де навантаження  суттєво перевищує середнє по Україні. При перерозподілі збільшено кількість посад суддів у судах усіх регіонів України.

Після завершення першого етапу переведення суддів судів, розташованих на території, що тимчасово знаходиться під контролем незаконних збройних формувань, буде розпочато другий етап переведення суддів з цих судів.

Разом з тим ДСА України буде збільшено штатну чисельність працівників апаратів тих місцевих загальних судів, в яких збільшується кількість посад суддів.

Голова ДСА України стосовно забезпечення належних умов діяльності місцевих господарських, окружних адміністративних, апеляційних, апеляційного адміністративного та апеляційного господарського судів, розташованих на території Донецької та Луганської областей, повідомив, що з метою збереження життя та здоров'я громадян України, дотримання права кожного на належні, безпечні і здорові умови праці ДСА України до 17 жовтня 2014 року звернеться до Президента України із проханням тимчасово внести зміни до указів Президента України, якими визначено місцезнаходження судів.